Some image

En vit vecka.

Vart än jag gått så har veckan varit i en vit nyans.

Jag tog förresten och letade upp mina pallgafflar… några spadtag så fanns dom ju där.

 

Ett par stroppar tog jag med.

 

Nu krävdes det ju ingen Einstein för att koppla precis. 

 

Men vipps så var dom framme 🙂 

 

Efter det så slog jag mig på att räkna snöhögar…

 

Snöhög nr: 2 ligger bakom apelträden och körsbärsträdet.

 

3 & 4 neråt havet…

 

 

5:an ligger i slänten…

 

 

Den här tänkte jag putsa på igår… men den klarade sig 🙂 

 

7:an mot grannen.

 

8:an mellan päronträd och plommonträdet.

 

9:an mot vägen.

 

10:an har jag dolt i diket på andra sidan vägen 😉 

 

Naturligt snödjup som döljer vårens jobb med att ta reda på efter vinden som drog förbi…

 

Gör er redo för en tur med Hoppa på Tåget imorgon.

Ladda med Husdekorationer 🙂 

8 svar till “En vit vecka.”

    • Tack Gilla! Räcker ja… men halva vintern är ju kvar. Men jag kan lugnt påstå att den största högen har minst ett över 30-35 skopor snö… säker 25 ton.

  1. Jösses vad snö du har. Jag som var så glad i början av veckan då det mesta av vår snö försvann-¨…. har dock några högar jag också. Men sen i onsdags så kom det nytt mögel och nu singlar det ner ännu mer. Jag vill ha VÅR! och jag vill ha det NU!
    Men när jag ser hur du har det så ska jag väl inte gnälla. Men det är förbenat halt….
    Vi ses imorgon – jag är redo!

    • Tack LillaSyster! Jag är bara inne i halva vintern ännu 😉 En av mina största högar ligger det minst över 30-35 skopor snö… säker 25 ton. I slutet av av april har jag vår räknar jag med 🙂 Jag kommer förbi imorgon och plockar upp dig 🙂

  2. OMG!!! Då är det bara hålla tummarna att ni blir av med alla högar till Midsommar. Tror inte det går till Påsk;-) Sedan är dina högar ett bevis på att er ”norrlandssnö” kan vara lika smutsig som ”stockholmssnö” – hahaha:-)

    • Tror ine snön ligger kvar till midsommar… men maj kanske… här kan det snöa ända till sista april, inget ovanligt 🙂 Smutsig snö ja, ställer skopstålet lite för mycket neråt (medvetet) Jag vill skrapa ända ned till backen för att slippa is. Då blir det grässtrån från gräsmattorna och grus med från vägen. Jag har ju över 80 meter väg + en parkering.

  3. Oj oj så mycket snö! Påminner mig om våra två vintrar 2023 och 2024! Nu har vi kommit något lindrigare undan, men vem vet… ännu hinner här vräka ner 🙂

    • … och ja, glömde skriva – rubriken är bra! Vit vecka, här talar vi om en sådan om vi inte alls tagit alkohol 😀 Men jag tror ni säger så i Sverige också.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Nacka 144

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa