Välkommen till Veckans Foto! Där alla vara med, Det handlar alltså om vad du har fångat genom din lins under veckan.
Följande bilder fick vara med i min dragningen då 🙂
Från en plats med utsikt mot Brämön, strax söder om Sundsvall i den yttre skärgården. Platsen heter Lörudden. Jag har faktiskt aldrig satt foten där på ön, men det ska jag göra framöver 🙂

En morgon när man vaknar upp på Märrgård, gnuggar sina blå. Vist hade det varit ett tjänstefel om man inte gick ned till stranden? Där sitter ett par vitkindade gåsar och kuckelurar.

Där flög dom sin kos!

Här lägger man till när man hälsar på vid Märrgård. På andra sidan fjärden breder min vackra ö, Alnön, ut sig.
Jag är bara 5,2 km bort fågelvägen där admin själv härskar.

Ja fjärden låg blank som Saras tiss.

Jag tar in nåra skyltar på samma inlägg till Christians Skyltsöndag.
5 för en hundring 🙂

Nu skulle jag åka över ån för att hämta vatten (Höga Kusten Bron, älven heter Ångermanälven)

Jodå jag var en bit uppöver landet 😉
Men bara en 26 mil enkel på mätaren. Men jag utförde tre saker på samma gång. En del kommer imorgon på Glad Måndag.

Reklam för en annan utmaning. Så håll utkik i sommar! Jag kan samla in i era moln då.

Väl mött allihop, låt oss njuta av en skön och trevlig söndag 🙂
Din bild på de flygande gässen är helt otroligt snygg!!!! Den borde du ha i stort format på väggen!
Något lika storslaget kan jag inte bjuda på, men fem bilder från veckan finns ändå här:
https://klimakteriehaxan.blogspot.com/2026/05/veckans-bilder.html
Tack så mycket Klimakteriehäxan! Gässen ja… jag var inte riktigt med då dom stack iväg. Det var så mycket annat att vila sina blå på. Men jag lyckades få en serie på 5 bilder ändå, och jag trodde att dessa bilder skulle bli totalt misslyckade, men ibland har man tur (brukar jag säga) Jag ska titta på dom och tänka på ditt förslag.
Fantastisk natur där vid Lörudden, och kul namn på platsen också.
Vilka speglingar dessutom!
Choklad tackar jag inte heller nej till, bra pris för dom där!
https://debutsky.com/2026/05/03/tredje-dagen-i-underbara-maj/
Tack Carita! Ja naturen är vacker där ute vid Lörudden. Jag brukar bila hit ut ca 2 gånger / sommar. Du kanske förstår varför jag varit på havet sedan barnsben 😉 Men denna ön utanför (Brämön) har jag aldrig landstigit där, bara seglat förbi typ. Det har aldrig stämt med mina upplevelser på havet bara… planeringen var många gånger men det dök alltid upp något annat. Men jag ska denna sommar kliva iland 🙂 Jo havet låg helt framför mina fötter den morgononen så det hade varit dumt att inte fota på 🙂 Chokladen stötte jag på vid närheten av kassorna på Rusta jag var in ett ärende på. En mycket trevlig kille stod och lastade upp kartongvis med kakor och sa -5 st för en hundring! Det gick inte att undgå att plocka i korgen liksom 😉
Den spegelblanka fjärden och gässen som flyger sin kos. Wow!
5 för en hundring. De skulle godisgrisen Stefan köpa ögona bums.
Vilken fantastisk gässbild!
Jag älskar Marabou choklad! Så detta vore något för mig.
Skön söndag!
Fantastisk skärgård omkring dig där du bor. Gässens flykt….WOW så fint fångat! https://paulaz.se/veckans-foto-62-skyltsondag/
Ha en härlig söndag!
26 mil enkel resa är väl vardagsmat norr om tjockhult?
https://mittskogsliden.blogspot.com/?m=1
Havet är härligt… fyren mysig… flygfän… no comments!
Jag gillar bäst schweizernöt, då kan det gå åt en stor ganska snart… cool bild på bron där du lyckades få med skyltar också, bra där…
Ha en fortsatt fin söndag <3
Så fina bilderna på gässen är!
Ha en fin fortsättning på söndagen!
Kram, Ingrid
Fem riktigt härliga bilder och var och en är bra på sitt sätt! Här är vi överhopade av gäss så jag fotograferar dem knappt längre.
Det låter spännande med en ny utmaning.
Önskar en god kväll!
Härliga bilder du lagt upp dagen till ära! Gässen var fantastiska bilder då de flyger sin kos.. Chokladen med Dajm smak är nog himmelsk god gissar jag på.. =)
Nu har jag äntligen länkat upp: https://www.angelgirl.burken.nu/veckans-foto-62/
Ha en fin Söndagskväll!
Sundsvalls skärgård är väldigt vacker och skiljer sig stort från Stockholms skärgård. Den liknar mera Västkustens öar. Vackert!
Gillar heller inte fåglar, men dina flygande gäss är otroligt fina. Bra fångat!
Saras tiss vet jag inte vad det är. Inte Google heller;-)
Molnformationer med blå bakgrund är alltid häftiga:-)
https://bp-computerart.blogspot.com/2026/05/veckans-foto-62-med-skyltar.html
Såå fint hos dig … och bilden på gässen som flyger iväg är fantastisk!
Jag är sent ute, men nu finns mitt inlägg på plats.
Ha en fin start på nya veckan!
https://ankisbildblogg.wordpress.com/2026/05/03/veckans-foto-62-och-skyltsondag-trots-allt/